ninatulio
Sep 6
3.7K
92K
266%
đź’°Wondering where your money/profit is going? Here you have it. The benchmark is less than 15% of the price of your service. In this case $200 service x .15% = $30 in product cost.
Your pricing has to include product cost.
2 ways to do this. This simplest way is to use @salonscale
The second is to figure out what each service costs you based on your own product usage. Which you should know anyway.
EX: color tube cost you $8.95 for 2 oz. That’s 4.47 an ounce. Developer cost you $9 for 32 ounces that’s 28 cents an ounce. If you use 1 ounce of color and equal parts it cost you $4.75 in color for a touch up. Then of course you have gloves 37 cents. 50 cents for back bar shampoo and conditioner. You’re all In for take $5.60.
But think about it when you use bowls of lightener, a gloss, color for a root smudge, WITHOUT knowing product cost. This is why knowing your cost per service and then target price per minute is sooo important.
Now pricing services that’s a whole other process. Are you UNDERCHARGING?
When I teach pricing I show you how to accurately price services based on data and facts, not feelings.
Free pricing class link in bio ❤️
*you will have to do the math based on your color price per tube, developer, gloves, and back bar shampoo and conditioner. Figure above is just an EXAMPLE!
ninatulio
Sep 6
3.7K
92K
266%
Cost:
Manual Stats:
Include in groups:
Products:
